علائم و درمان عفونت ادراری چیست؟

  • 30 شهریور 1399

عفونت ادراری چیست؟

عفونت دستگاه ادراری (Urinary Tract Infection: UTI) به علت رشد میکروب‌هایی نظیر باکتری و قارچ در دستگاه ادراری ایجاد می‌شود و در موارد نادر، ویروس‌ها نیز در آن نقش دارند. عفونت می‌تواند هر قسمتی از دستگاه ادراری را درگیر کند، اما اغلب عفونت‌های ادراری، در دستگاه ادراری تحتانی ( مثانه و پیشابراه) دیده می‌شوند. دستگاه ادراری انسان به دو قسمت، دستگاه ادراری فوقانی و دستگاه ادراری تحتانی، تقسیم می‌شود. دستگاه ادراری فوقانی شامل دو عدد کلیه‌ و دو عدد حالب‌‌ (میزنای) می‌باشد و دستگاه ادراری تحتانی از مثانه و مجرای ادرار (پیشابراه) تشکیل شده است.

عفونت می‌تواند هر قسمتی از دستگاه ادراری را درگیر کند، اما اغلب عفونت‌های ادراری، در دستگاه ادراری تحتانی ( مثانه و پیشابراه) دیده می‌شوند.

شیوع و پروگنوز عفونت مجاری ادراری

عفونت ادراری یکی از شایع‌ترین انواع عفونت‌هاست و سالانه حدود ۸/۱ میلیون نفر را روانه مطب پزشکان و بیمارستان‌ها می‌کند. زنان بیش‌تر از مردان در معرض خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری هستند. بیش از ۵۰ درصد از زنان حداقل یک بار در طول عمر خود UTI را تجربه می‌کنند و ۲۰ تا ۳۰ درصد از زنان مبتلا به UTI، دچار عود عفونت خواهند شد. عفونتی که به مثانه محدود باشد می‌تواند دردناک باشد اما با نفوذ عفونت به مجاری ادراری فوقانی، عواقب جدی‌تری رخ خواهد داد.

یکی عوارض UTI شامل عفونت‌های مکرر و طولانی مدت است به ویژه در زنانی که طی شش ماه گذشته دو بار و طی یک سال گذشته چهار بار به عفونت ادراری مبتلا شده‌اند. در عفونت ادراری مزمن، باکتری‌هایی دخیل هستند که در مقابل آنتی بیوتیک‌‌ها و دستگاه ایمنی بدن مقاوم هستند. عفونت حاد یا مزمن کلیه که درمان نشود، باعث آسیب دائمی به کلیه می‌شود. از دیگر عوارض آن، ورود باکتری به خون است که به آن سپتیسمی گفته می‌شود و می‌تواند تهدید کننده‌ی حیات باشد.

عفونت ادراری در مادران باردار، خطر زایمان زودرس و وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش می‌دهد. به همین دلیل انجام آزمایش‌ ادرار برای بررسی عفونت ادراری در مادران باردار اهمیت زیادی دارد حتی اگر فرد هیچ علامتی نداشته باشد. در این مقاله در مورد نحوه‌ی برخورد با UTI و اینکه آیا در معرض ابتلا به عفونت مجاری ادراری هستید را بررسی خواهیم کرد و به شما خواهیم آموخت که چگونه احتمال ابتلا به آن را کم‌تر کنید.

علائم و نشانه‌های عفونت ادراری
علائم UTI با توجه به اینکه عفونت کدام قسمت از دستگاه ادراری را درگیر کرده، سن، جنس و وجود کاتتر در مجرای ادراری، متغیر است. در این قسمت علائم عفونت قسمت‌های مختلف دستگاه ادراری را بررسی خواهیم کرد:

عفونت دستگاه ادراری فوقانی یا پیلونفریت حاد: پیلونفریت به معنای التهاب کلیه و لگنچه‌ی کلیوی است که به آن اوروسپسیس (Urosepsis) نیز گفته می‌شود. پیلونفریت حاد، عفونت ناگهانی و شدید کلیه است که موجب ایجاد علائمی مانند درد و حساسیت به لمس در قسمت بالای کمر و پهلوها، حالت تهوع و استفراغ، تب بالا و لرز، خستگی و تغییرات ذهنی در فرد می‌شود. پیلونفریت حاد یک اورژانس پزشکی در نظر گرفته شده و در صورت شک به ابتلا باید بلافاصله به دکتر کلیه و مجاری ادراری و تناسلی مراجعه کنید.

عفونت دستگاه ادراری تحتانی یا عفونت مثانه (سیستیت): عفونت مثانه می‌تواند باعث ایجاد علائمی مانند موارد روبرو شود: احساس درد و سوزش هنگام ادرار کردن، نیاز شدید و مکرر به ادرار کردن، افزایش دفعات ادرار کردن ولی کاهش میزان ادرار خروجی، ادرار کدر، خونی، تیره رنگ (به رنگ چای یا نوشابه) و شدیدا بد‌بو، ترشحات بدبو از دستگاه ادراری، تهوع و استفراغ، تب پایین، فشار و گرفتگی عضلات در شکم و قسمت پایین کمر. علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی در مردان و زنان یکسان است اما عفونت دستگاه ادراری تحتانی در مردان علاوه بر علائم گفته شده می‌تواند باعث درد مقعد و در زنان نیز باعث درد لگنی شود.

عوامل و ریسک فاکتورهای موثر در ابتلا به عفونت مجاری ادراری

عفونت ادراری معمولا هنگامی رخ می‌دهد که باکتری‌ها از طریق پیشابراه به مجرای ادرار وارد شده و در مثانه تکثیر شوند. اگر چه سیستم ادراری به گونه‌ای طراحی شده که در مقابل نفوذ عوامل خارجی میکروسکوپی مقاوم باشد، اما گاهی بعضی از این خطوط دفاعی از بین می‌روند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، باکتری‌ها کشته نمی‌شوند و باعث عفونت دستگاه ادراری می‌شوند. UTI عمدتا در زنان شایع است و بر مثانه و پیشابراه تأثیر می‌گذارد. هر چیزی که باعث کاهش تخلیه‌ی مثانه شود یا دستگاه ادراری را تحریک کند می‌تواند منجر به عفونت ادراری شود. عوامل بسیاری وجود دارد که می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به UTI قرار دهد.در زیر به بررسی آن‌‌ها می‌پردازیم:

سن: احتمال عفونت مجاری ادراری در افراد مسن بیش‌تر است.
کاهش فعالیت و تحرک: پس از جراحی یا استراحت طولانی مدت در رختخواب رخ می‌دهد.
انسداد مجاری ادراری: به دلایل مختلفی مانند بزرگ شدن پروستات، سنگ کلیه و تومور سرطانی اتفاق می‌افتد.
بزرگی پروستات: یک عامل خطر اختصاصی در مردان است.
استفاده‌ی طولانی مدت از کاتترهای ادراری: باعث انتقال باکتری‌ها به مثانه می‌شود.
دیابت: به ویژه دیابت کنترل نشده احتمال ابتلا به عفونت دستگاه ادراری را بیش‌تر می‌کند زیرا سیستم ایمنی بدن قادر به مبارزه با عفونت‌هایی مانند UTI نیست.
ناهنجاری‌های دستگاه ادراری در زمان تولد: مانع از خروج ادرار شده و ادرار در مثانه جمع می‌شود.
استفاده از کاتتر ادراری: افرادی که خودشان به تنهایی قادر به ادرار کردن نیستند مانند افراد بستری در بیمارستان، افراد دارای مشکلات عصبی و افرادی که فلج هستند، برای ادرار کردن از لوله‌ی کاتتر استفاده می‌کنند. شانس عفونت دستگاه ادراری در این افراد بالا است.
استفاده از آنتی بیوتیک‌های قوی: می‌تواند فلور طبیعی روده و دستگاه ادراری را مختل کند.
ختنه: مردانی که ختنه شده‌اند نسبت به مردانی که ختنه نشده‌اند با احتمال UTI کم‌تری روبرو هستند.
بی اختیاری مدفوع: در افرادی که دچار سکته‌ی مغزی و آسیب نخاعی شده‌اند دیده می‌شود.
جراحی یا معاینه‌ی دستگاه ادراری
بارداری: تغییرات هورمونی در دوران بارداری مجرای ادراری را تحریک پذیر‌تر از قبل می‌کند. همچنین با بزرگ شدن رحم فشار روی مثانه افزایش می‌یابد و مثانه کاملا تخلیه‌ نمی‌شود. ادرار باقی مانده در مثانه منشا عفونت ادراری است.
عفونت ادراری قبلی: احتمال عود عفونت ادراری به علت مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری‌ها و مقاومت در مقابل سیستم ایمنی بدن، افزایش می‌یابد.
سنگ کلیه: سنگ کلیه با انسداد مجرای ادرار مانع از تخلیه‌ی کامل ادرار می‌شود و احتمال بروز عفونت افزایش می‌یابد.
سرکوب سیستم ایمنی بدن
بیماری MS (مالتیپل اسکلروزیس)

UTI عمدتا در زنان شایع است و بر مثانه و پیشابراه تأثیر می‌گذارد.

نحوه‌ی شستن اشتباه: براساس تحقیقات انجام شده مهم‌ترین ریسک فاکتور در زنان عدم رعایت بهداشت فردی است. یکی از اشتباهات رایج در میان خانوم‌‌ها پس از ادرار کردن، شستن واژن از عقب به جلو (از مقعد به سمت واژن) است که باعث انتقال میکروب‌‌های مقعد به واژن و در نتیجه بروز عفونت ادراری می‌شود.

استفاده از تامپون: استفاده از تامپون نیز یکی دیگر از دلایلی است که احتمال عفونت ادراری در زنان را افزایش می‌دهد.

پیشابراه کوتاه: طول و مکان پیشابراه در زنان به گونه‌ایست که احتمال ابتلا به UTI را افزایش می‌دهد. مجرای ادراری زنان کوتاه‌تر از مردان است و باکتری برای رسیدن به داخل مثانه فاصله‌ی کوتاه‌تری را باید طی کند. همچنین مجرای ادرار در زنان، به واژن و مقعد بسیار نزدیک است و باکتری‌هایی که به طور طبیعی در اطراف مقعد و واژن وجود دارند به راحتی می‌توانند وارد دستگاه ادراری شوند.

رابطه‌ی جنسی: فشاری که در طی مقاربت جنسی بر دستگاه ادراری زن وارد می‌شود باکتری‌های اطراف مقعد را به مثانه منتقل می‌کند. باکتری‌های روده ای مانند اشریشیا کلای (E.coli) دارای ویژگی‌هایی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد به پوشش داخلی مثانه متصل شوند. عفونت‌های منتقله از راه جنسی مانند هرپس، گونوره، کلامیدیا و مایکوپلاسما، می تواند باعث ابتلا به عفونت ادراری شود. بعد از رابطه‌ی جنسی، در ادرار اکثر زنان باکتری وجود دارد که معمولا بدن در عرض ۲۴ ساعت از این باکتری‌ها خلاص می‌شود. ادرار کردن پس از رابطه‌ی جنسی احتمال بیماری را کاهش می‌دهد. زنانی که از نظر جنسی فعال هستند بیش‌تر از دیگر زنان به UTI مبتلا می‌شوند. شریک جنسی جدید و شرکای جنسی متعدد نیز این خطر را افزایش می‌دهند.

اسپرم: اسپرم‌ها می‌توانند خطر ابتلا به UTI را افزایش دهند. آن‌ها می‌توانند در برخی از زنان باعث تحریک پوستی شوند و خطر انتقال باکتری‌ها به مثانه را افزایش دهند.

استفاده از کاندوم در طول رابطه‌ی جنسی: کاندوم‌های لاتکس غیر لایه ای، اصطکاک را افزایش داده و پوست زنان را در طول رابطه‌ی جنسی تحریک می‌کنند. در این حالت خطر UTI افزایش می‌یابد. با این حال، برای کاهش گسترش عفونت‌های جنسی، استفاده از کاندوم ضروری است. برای کمک به کاهش اصطکاک و تحریک پوست در اثر استفاده از کاندوم، در طول رابطه‌ی جنسی از روان کننده‌هایی که بر پایه‌ی آب هستند، به اندازه‌ی کافی استفاده کنید.

دیافراگم: دیافراگم با ایجاد فشار بر روی مجرای ادراری زنان، تخلیه‌ی مثانه را کاهش می‌دهد و شانس ابتلا به عفونت ادراری را افزایش می‌دهد.
کاهش سطح استروژن پس از یائسگی: بعد از یائسگی، کاهش سطح استروژن، باکتری‌های طبیعی (فلور نرمال) در مهبل (واژن) را تغییر می‌دهد. این موضوع می‌تواند خطر ابتلا به UTI را افزایش دهد.

بررسی‌های تشخیصی عفونت مجاری ادراری

اگر با توجه ‌به علائمتان به عفونت ادراری مشکوک هستید، به پزشک مراجعه کنید. تست‌ها و روش‌های تشخیص عفونت‌های دستگاه ادراری عبارتند از:

آزمایش ساده‌ی ادرار: تشخیص عفونت ادراری معمولا پس از چک کردن علائم فرد و آزمایش ادرار جهت بررسی وجود گلبول سفید، گلبول قرمز و باکتری در ادرار میسر می‌شود. برای جمع آوری نمونه ادرار برای آزمایش ساده‌ی ادرار ابتدا باید ناحیه‌ی تناسلی را کاملا بشویید. نباید از ابتدای جریان ادرار نمونه گرفته شود و نمونه‌ی وسط جریان ادرار را در ظرف آزمایش جمع آوری کنید و به آزمایشگاه تحویل دهید. این کار از آلوده شدن نمونه به وسیله‌ی باکتری‌ها و میکروب‌های سطح پوست جلوگیری می‌کند.

کشت ادرار: کشت ادرار برای بررسی وجود باکتری و قارچ و همچنین انتخاب داروی مناسب،‌ به کار برده می‌شود. عفونت ادراری ویروسی، نیاز به انجام آزمایش‌های خاصی دارد. ویروس‌ها از علل نادر UTI هستند اما می‌توانند در افرادی که پیوند عضو داشته‌اند یا افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، باعث ایجاد UTI شوند.

روش‌های تصویربرداری: اگر به عفونت‌های ادراری مکرر مبتلا می‌شوید که پزشک به اختلالات دستگاه ادراری شک دارد، جهت تشخیص علت عود عفونت از روش‌های تصویربرداری استفاده می‌کند که شامل ارزیابی دستگاه ادراری با استفاده از سونوگرافی، ام آر آی (MRI)، سی تی اسکن (CT) و عکس اشعه‌ی ایکس می‌باشد.

سیستوسکوپی: این آزمایش تشخیصی به پزشک این امکان را می‌دهد تا داخل مثانه و مجرای ادراری را با استفاده از لوله‌ی نازک که در انتهای آن دوربین کوچکی قرار دارد، مشاهده کند.

پیشگیری از عفونت مجاری ادراری

می‌توانید با رعایت موارد زیر خطر ابتلا به عفونت‌های دستگاه ادراری را کاهش دهید:

نوشیدن مایعات به مقدار زیاد را در برنامه‌ی روزانه‌تان قرار دهید: نوشیدن مایعات فراوان به ویژه آب، ادرار را رقیق می‌کند. نوشیدن روزانه هفت الی هشت لیوان آب، باعث افزایش دفعات ادرار کردن می‌شود و قبل از شروع عفونت، باکتری‌ها را از دستگاه ادراری خارج می‌کند و همچنین از تنبلی کلیه و سنگ کلیه پیشگیری می‌کند. مصرف الکل و نوشیدنی‌های حاوی کافئین می‌تواند دستگاه ادراری را تحریک کند. از مصرف آن‌ها بپرهیزید.
از نوشیدن آب کرفس و آب زغال اخته غافل نشوید: برخی مطالعات نشان می‌دهند که مصرف کرفس و زغال اخته از عفونت‌های ادراری جلوگیری می‌‌کنند.

پس از اجابت مزاج دستگاه تناسلی را از جلو به عقب بشویید: این کار پس از ادرار کردن و دفع مدفوع، از گسترش باکتری‌های مقعد به واژن و مجرای ادرار جلوگیری می‌کند.
پس از رابطه‌ی جنسی مثانه‌ی خود را تخلیه کنید: یک لیوان آب بنوشید تا میزان تولید ادرار افزایش یابد و میکروب‌هایی که طی مقاربت وارد دستگاه‌ ادراریتان شده‌اند با ادرار کردن از بدنتان خارج شوند.
اجتناب از مواد محرک دستگاه ادراری: استفاده از اسپری‌های خوشبو کننده در ناحیه‌ی تناسلی یا سایر محصولات زنانه مانند دوش واژینال و پودرهایی بهداشتی، می‌توانند مجرای ادرار را تحریک کنند و احتمال عفونت ادراری را افزایش دهند.
روش پیشگیری جنسی خود را تغییر دهید: بهتر است بدانید که اگر برای پیشگیری از بارداری، از دیافراگم، کاندوم‌های حاوی اسپرم کش یا کاندوم‌هایی که لغزنده نیستند استفاده می‌کنید، در واقع در حال کمک به رشد باکتری‌ها هستید. بهتر است روش دیگری که از نظر ابتلا به عفونت ادراری ایمن‌تر است را انتخاب کنید.
لباس زیرهای نخی: استفاده از لباس زیر نخی و گشاد مانع از عرق کردن دستگاه تناسلی و رشد میکروب‌‌ها می‌شود.
دوش یا وان؟ خطر ابتلا به عفونت ادراری در استفاده از دوش و حمام در حالت ایستاده در مقایسه با وان، بسیار کم‌تر است.
تا حد ممکن از تامپون استفاده نکنید: استفاده از پدهای بهداشتی و نوار بهداشتی در زمان عادت ماهیانه‌ی خانوم‌ها، بر تامپون ارجحیت دارد زیرا خطر عفونت ادراری را به شدت کاهش می‌دهند.
رعایت بهداشت دستگاه تناسلی ادراری: تمیز نگه داشتن این ناحیه و رعایت بهداشت فردی، از نکاتی هستند که نباید از آن‌ها غافل شد.
بلافاصله در هنگام احساس دفع به دستشویی بروید: اگر احساس دفع ادرار دارید در اسرع وقت به دستشویی بروید و از نگه داشتن طولانی مدت ادرار در مثانه خودداری کند.
استروژن موضعی: با افزایش سن، استفاده از پماد استروژن در ناحیه تناسلی، با نظر پزشک، می‌تواند از عفونت ادراری بکاهد.