تاثیر ویتامین D در پیشگیری از ام اس

  • 4 دی 1399

متخصصین مغز و اعصاب درباره علائم شایع بیماری ام اس گفتند: بیماری ام اس به صورت‌های مختلف نمایان می‌شود، ولی آنچه شایع است ام اس بیماری است که عود می‌کند و از علائم آن می‌توان به تاری دید، ضعف، عدم تعادل و اختلال در راه رفتن اشاره کرد که به صورت حمله بروز می‌کنند و با درمان یا بدون آن بهبود می‌یابند. مدتی بیماری خاموش است و پس از آن می‌توانیم حمله یا عود بیماری را داشته باشیم.

ام اس در درصد کمی از بیماران به صورت پیشرونده است، ولی معمولا یه صورت حملاتی است که بیماری در بین آن‌ها غیرفعال است. وی درباره تنها راه پیشگیری از ام اس که اثبات شده است گفتند: سطح ویتامین دی باید در بدن مناسب باشد، ولی راه‌های دیگری مثل داشتن رژیم‌های غذایی سالم و دوری از غذا‌های فست فودی، انجام ورزش و دوری از استرس برای پیشگیری از این بیماری توصیه می‌شود. اما کماکان آنچه اثبات شده جدای از زمینه‌های ژنتیکی، کمبود سطح ویتامین دی در بدن است که می‌تواند باعث ایجاد ام اس شود. متخصص مغز و اعصاب افزود: مصرف ویتامین دی با رعایت پروتکل‌های وزارت بهداشت در افراد عادی کافی است، اما در بیمارانی که ام اس دارند برای نیازسنجی باید اول آزمایش شوند.

در بیماری ام اسی که عود می‌کند و خاموش می‌شود نرخ ابتلای زنان دو تا سه برابر مردان است، ولی در نوعی که کتر شایع است و از ابتدا به صورت پیش رونده خود را نشان می‌دهد نرخ ابتلا در زن و مرد یکسان است. وی با تاکید بر اینکه درمان قطعی برای ام اس وجود ندارد گفت: درمان‌هایی وجود دارد که بسیار کمک کننده است. ۲۷ سال است که دارو‌های ام اس ساخته شده و دارو‌های قوی تری هم ساخته شده اند که به خوبی این بیماری را به ویژه در مراحل اولیه کنترل می‌کنند. سال‌های شروع بیماری بهترین زمان برای کنترل و درمان این بیماری است. متخصص مغز و اعصاب درباره روش‌های تشخیص ام اس خاطرنشان کرد: باید حمله‌ای در بیمار وجود داشته باشد که پزشک مجاب شود وی به ام اس مبتلا شده است.