انواع دستگاه لاغری موضعی – کرایولیپولیز

 • 29 آذر 1399

لاغری موضعی چیست؟

لاغری موضعی شامل درمان های غیر تهاجمی و کم تهاجمی است که سلول های چربی را در مناطق خاصی از بدن از بین می برد تا حجم سلول های چربی زیر جلدی (رسوبات چربی که زیر پوست، و روی عضله قرار دارند) را کاهش دهد. چندین دستگاه و روش درمان برای لاغری موضعی وجود دارد که هر یک به صورت تدریجی و بدون نیاز به جراحی و یا دوره استراحت سبب کاهش وزن موضعی می شوند. گزینه های موجود برای انتخاب جهت لاغری موضعی را در ادامه مقاله بررسی خواهیم کرد.

انواع دستگاه لاغری موضعی

 • کرایولیپولیز
 • دستگاه لاغری موضعی رادیو فرکانسی (RF)
 • لاغری موضعی با لیپوساکشن
 • لاغری موضعی با مزوتراپی
 • دستگاه لاغری موضعی کویتیشن
 • لاغری موضعی با لیپوماتیک
 • لاغری موضعی با اندرمولوژی یا LPG
 • دستگاه موضعی شاک ویو
 • دستگاه لاغری موضعی پرسوتراپی
 • هایفولیپولیز یا لیپوسونیک
 • دستگاه لاغری موضعی پاورشیپ II

کرایولیپولیز چیست؟

کرایولیپولیز از سرما برای شکستن سلول های چربی استفاده میکند. سلولهای چربی برخلاف سایر سلولها، به سرما حساس هستند و در حالی که سلول های چربی یخ می زنند، پوست و سایر ساختارها مصون از آسیب می مانند.

کرایولیپولیز یکی از محبوب ترین روش های لاغری موضعی است و بیش از ۴۵۰ هزار درمان کرایولیپولیز در سراسر جهان انجام شده است.

دلایل بیماران برای انتخاب کرایولیپولیز

بیمارانی که مایل به کاهش چربی های موضعی هستند که به رژیم و ورزش پاسخ نمی دهند ممکن است علاقه مند به انجام کرایولیپولیز باشند.

چه کسی کاندید مناسبی برای کرایولیپولیز نیست؟

بیماران مبتلا به بیماری های مرتبط به سرما مثل کرایوگلوبولینمی، کهیر سرد و هموگلوبینوری حمله ‌ای سرد نباید کرایولپیولیز انجام دهند. بیماران دارای پوست شل و آویزان یا تون پوستی ضعیف نیز ممکن است کاندید مناسبی برای این روش نباشند.

مناطق مناسب برای کرایولپیولیز

هدف از کرایولیپولیز، کاهش حجم چربی در ناحیه دارای چربی انباشته در بدن است. بعضی از بیماران ممکن است چند ناحیه را مورد درمان قرار دهند و یا یک ناحیه را چند مرتبه مورد درمان قرار دهند.

آیا کرایولیپولیز نیاز به بی حسی دارد؟

این روش بدون بی حسی انجام می شود.

روش انجام کرایولیپولیز

پس از ارزیابی ابعاد و شکل توده چربی که قرار است درمان شود، یک اپلیکاتور با اندازه و انحنای مناسب انتخاب می شود. ناحیه مورد نظر علامت گذاری می شود. یک پد ژل برای محافظت از پوست استفاده می شود. اپلیکاتور روی ناحیه مورد نظر قرار گرفته و توده چربی به داخل حفره ی اپلیکاتور وکیوم می شود. دمای داخل اپلیکاتور کاهش می یابد و با کاهش دما ناحیه بی حس می شود. بیماران بعضی اوقات از کشش وکیوم روی بافت خود احساس خوشایندی ندارند، اما با بی حس شدن منطقه بعد از چند دقیقه، مشکل حل می شود.

بیماران می توانند در طول درمان تلویزیون تماشا کنند، از موبایل خود استفاده کنند و یا مطالعه کنند. پس از یک ساعت، وکیوم خاموش می شود، اپلیکاتور برداشته می شود و به منطقه ماساژ داده می شود. ماساژ ممکن است باعث بهبود نتایج نهایی شود.

ریکاوری بعد از کرایولیپولیز

محدودیت فعالیت وجود ندارد. بیماران گاهی احساس کوفتگی می کنند، شبیه احساس بعد از انجام تمرینات ورزشی سخت. بیماران به ندرت درد را تجربه می کنند. اگر احساس درد وجود داشته باشد، بیمار باید با جراح پلاستیک خود تماس بگیرد و ممکن است که جراح برای چند روز دارو تجویز کند.

نتایج کرایولیپولیز چیست؟

سلول های چربی آسیب دیده به تدریج توسط بدن طی ۴ تا ۶ ماه از بین می روند و تا آن زمان توده چربی تقریبا حدود ۲۰ درصد کاهش سایز خواهد داشت.