انواع واژینیسموس

  • 22 شهریور 1399

واژینیسموس به انقباض غیر ارادی عضلات واژن اطلاق می شود و دو نوع است:

  • واژینیسموس ثانویه
  • واژینیسموس اولیه

واژینیسموس اولیه:  معمولا منشا آن روحی روانی می باشد و علت آن ترس است در افرادی که سابقه تجاوز در کودکی داشته اند یا کسانی که شاهد سکس پدر مادرشان بوده اند یا فیلم های خاصی را مشاهده کرده اند و یا دچار افسردگی و اضطراب های شدید هستند و یا اولین سکس آنها خیلی بد بوده است یا با کسی که تمایل نداشتند ازدواج کردند و اولین سکس و مقاربتشان به این شکل بوده است. این افراد در حقیقت یک نوع اضطراب را تجربه می کنند.

واژینیسموس ثانویه: در افرادی ایجاد می شود که به دنبال جراحی های لگنی،اختالالات ، تومور های کف لگن، آندومتریوز،ضایعات،کیست های کف لگنی ممکن است دچار اسپاسم واژن بشوند که مبحث و درمان آن جداست .

در مورد واژینیسموس اولیه معمولا عضلاتی که بیشتر از همه دچار اسپاسم غیر ارادی می شوند ،عضله ورودی واژن است که عضله بولبوکاورنوس به آن گفته می شود و دورتا دور واژن را احاطه کرده است وآن را دچار اسپاسم غیر ارادی می کند. به جز آن عضلات لواتور هم دچار اختلال و اسپاسم غیر ارادی می شوند که خودش شامل ایسکیوکاورنوس ، رکتوکاورنوس و رکتو واژینالیست است و همچنین یک مقدار در اطراف ساید دیوار واژن اسپاسم غیر ارادی معمول می بینیم که بیشتر علت واژینیسموس این سه حالت است که بیشتر از همه در عضلات بولبو کاورنوس دیده می شود.

برای اینکه مشکل را حل کنیم و از بین ببریم روش های مختلفی وجود دارد: اول از همه همانطور که گفته شد چون منشا این اختلال روحی روانی است باید آن ترس برطرف شود. ما ترجیح می دهیم که بیمار در ابتدا با خودش کنار بیاید و اضطراب، افسردگی یا اختلالی که دارد را با مشاوره با سکس تراپیست ها و یا روان درمانگرها از بین ببرد. بعد از آن معمولا خود بیمار سراغ ما می آید و می گوید آن مشکل را حل کردم اما همچنان مشکلم وجود دارد و می خوام که رفع بشود.ارتباط برقرارکردن با اینطور بیماران یک مقدار سخت است. اصلاً نباید به زور بخواهیم که آنها را معاینه کنیم. استرس نباید به آنها بدهیم خیلی با آرامش باید با آنها برخورد کنیم و هر چه بیشتر آنها را ریلکس کنیم و به آنها آرامش بدهیم ،همکاریشان با ما بیشتر خواهد بود.

برای درمان واژینیسموس کارهای مختلفی را می توانیم انجام بدهیم. یکی از کارهای درمانی استفاده از RF یا امواج رادیو فرکوانسی است که گرمایی را ایجاد می کند و باعث می شود آن انقباض عضلات بولبوکاورنوس از بین برود و بدن ریلکس تر شود و آن اسپاسم برطرف شود. یکی دیگر از کارهایی که میتوانیم انجام دهیم استفاده از داروهای مزوتراپی است که می تواند در عروق وازیدیالسیون ایجاد کند. خون رسانی به این نواحی را بیشتر کند، باعث انبساط عضله شود و در درمان این اختلال به ما کمک می کند.

بهترین راه درمان واژینیسموس

ولی اصولاً بهترین روش درمانی برای رفع واژینیسموس،تزریق بوتاکس است. اول از همه باید بدانیم که واژینیسموس انواع مختلفی گرید بندی دارد و ممکن است که گرید یک، دو یا سه باشد. یعنی ممکن است نوع خفیف باشد که در موارد خفیف می بینیم که شخص بچه دار می شود، حتی زایمان طبیعی کرده است اما همچنان هنگام مقاربت و دخول دچار اسپاسم غیر ارادی می شود و احساس درد و اضطراب دارد. در گرید دو شدیدتر است .گرید سه کسانی هستند که اصلاً اجازه دخول نمی دهند و معمولاً هنگام عروسیشان دچار اختلالات شدید می شوند و اصلاً اجازه باز شدن پرده بکارت را نمی دهند.

تداخلات در گرید سه یا حاد بیشتر دیده می شود در حالیکه به طور کلی ما باید تمام این موارد واژینیسموس را سعی کنیم برطرف و درمان کنیم چون به هر حال یک نوع اضطراب است که هم به همسر و هم به خود شخص فشار وارد می آورد و در به ارگاسم رسیدن آنها اختلال ایجاد می کند. همان طور که گفته شد یکی از روش های درمانی تزریق بوتاکس است بوتاکس یک فلج و شلی می دهد که دائمی نیست بلکه یک حالت شلی است .چرا؟! چون در حقیقت نوروماسکوالرجانکشن قسمتی که در واقع هورمون ها آزاد می شود و نورون ها به عضله باعث می شود آن حالت اسپاسم را در عضله ایجاد کند. در حقیقت آن را مهار می کند آن نورورسپتورها را ، در آن ناحیه از سر می گذارد و باعث می شود که یک فلج یا شلی عضلانی ایجاد کند . برای رفع واژینیسموس معمولاً ما صد تا صدو پنجاه واحد بوتاکس برای تزریق نیاز داریم که به میزان یک سوم در بولبو کاورنوس تزریق می شود و در لواتور ها و در ساید های اطراف واژن تزریق انجام می شود.

باید دقت کرد چون یک حالت فلج و شلی ایجاد می کند نباید در قسمت اسفنکتر مجرای ادرار یا اسفنکتر آنوس تزریق شود یعنی اگر ما در ساید واژن در اطراف کانال واژن تزریق بوتاکس را انجام می دهیم در ساعت 12 و 6 تزریق را انجام نمی دهیم. ابتدا بوتاکس را آماده می کنیم. با نرمال سالین ( نرمال سالینی که در یخچال بوده و کاملاً خنک باشد) بوتاکس را رقیق می کنیم معمولاً به ازای هر 50 واحد ، 8/0 تا 9/0 سی سی نرمال سالین وارد می کنیم. می توانیم 0.1 سی سی هم لیدو کائین وارد کنیم که تقریبا یک سرنگ انسولین پر بشود. البته معمولا لیدوکائین اثر بوتاکس را از بین می برد و در مواردی که ما بوتاکس را در صورت برای رفع چروک های پیشانی و دور چشم استفاده می کنیم، از لیدوکائین استفاده نمی شود. ولی چون افرادی که واژینیسموس دارند، درد زیادی دارند و تحمل نمی کنند ما یک مقدار لیدوکائین هم اضافه می کنیم ضمن اینکه قبل از اینکه تزریق را انجام بدهیم می توانیم از پماد زایالپی به صورت موضعی به مدت15 دقیقه استفاده کنیم و روی این عضلات ماساژ داده شود و با یک نایلون پوشیده می شود که یک مقدار بی حسی موضعی داشته باشیم.

بعد از این تزریق را انجام می دهیم. تزریق کافی است که با همان سرنگ های انسولین انجام شود نیازی نیست در عمق زیاد برویم به جز قسمت لواتورها که یک مقدار در عمق بیشتر تزریق انجام می شود.علی رغم تزریق بوتاکس که در صورت ،پیشانی، جاهای مختلف ،هر شش ماه تقریبا باید تکرار شود.

درمان واژینیسموس با بوتاکس

معمولا واژینیسموس اولیه با یک دوره تزریق بوتاکس برطرف می شود به خصوص اگر همراه بارادیوفرکوانسی و گرمایی که ایجاد می کند هم باشد. البته نه بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس بخاطر اینکه گرما اثر بوتاکس را کم می کند و از بین می برد. می توانیم قبل از آن از RF استفاده کنیم که یک مقدار عضلات شل شود و بعد تزریق بوتاکس را برای بیمارمان انجام دهیم .به صورت سوپرفیشیال و سطحی تزریق را انجام می دهیم. در قدیم زیر بیهوشی عمومی تزریق را انجام می دادند اما امروزه دیگر نیازی به بیهوشی نیست.

ما می توانیم به راحتی تزریق را انجام بدهیم و معمولا از قسمت های انتهایی شروع می کنیم، بعد برای عضلات بولبوکاورنوس و لواتور آرام آرام تزریق را انجام می دهیم. باید مراقب باشیم ساعت 6 و 12 تزریق انجام نشود. بلافاصله بعد ازینکه تزریق را انجام دادیم بیمار میتواند شروع به مقاربت کند می تواند از دیالتورهای کوچک به سمت بزرگ استفاده نماید. اگر مقاربت برایش سخت است درست است که هنوز بوتاکس اثر نکرده ولی چون بیشتر مبحث روحی روانی است ما بلافاصله می گوییم از دیالتورهای کوچکتر شروع به استفاده کند تا 3-4 روز بعد که اثر بوتاکس شروع می شود و تا دو هفته معمولا اثرش کامل می شود. معمولا 150 واحد و گاهی 200 واحد ممکن است نیاز به تزریق بوتاکس باشد.

خیلی ما نیاز نداریم که حتما بوتاکسمان استاندارد باشد چون کار خاصی نمی خواهیم انجام بدهیم فقط می خواهیم عضله را شل کنیم می توانیم از همان بوتاکس های معمول در بازار استفاده کنیم. حتما استفاده از بوتاکس بهتر از دیسپورت است چون معمولا قدرت بوتاکس 3 برابر دیسپورت است ولی از این جهت دیسپورت در صورت ترجیح داده می شود که دوزش استاندارد تر و احتمالا عوارض در آن کمتر است . بعد از آن تزریق را خیلی آهسته و به آرامی برای بیمار انجام می دهیم.  بعد از آنکه تزریق های سطحی انجام شد، یک مقدار عمقی تر در ناحیه لواتورها برای بیمار تزریق را انجام می دهیم. به بیمار می گوییم 1 هفته بعد حتما مراجعه کند که ببینیم تاثیر بوتاکس وقتی کامل شده است روی واژینیسموس بیمار به چه ترتیب اثر کرده است و وضعیت بیمار به چه صورت است. همانطور که گفته شد بوتاکس در واقع یک حالت ضعیف کردن و پارالیزیس را در عضلات ایجاد می کند و فلج واقعی ایجاد نمی کند اثرش موقتی است. بعد از 3 تا 6 ماه بعد اثرش از بین می رود بستگی به وضعیت بیمار دارد معمولا در ناحیه واژینال تا6 ماه آن اثر هست ولی نیاز به تکرار دوز معمولا وجود ندارد و یکبار تزریق برای ما کفایت می کند.

بعد از آن ما خودمان می توانیم به بیمار کمک کنیم با روش های مقاربت طوری که دیگر مشکلی نداشته باشد و دچار اسپاسم آنزایتی نشود و آن علائم افسردگی و… کاملا برطرف شود و کمک می کنیم مشکل بیمار با این روشهایی که انجام می دهیم کاملا بر طرف می شود. بعد از 1-3 هفته اگر دیدیم بازهم بیمار دچار اسپاسم است و هنوز اذیت می شود میتوانیم بعد از ریلکس کردن بیمار از RF و یا مزوتراپی در این نواحی استفاده کنیم. بعد از تزریق بوتاکس می بینیم که بیمار احساس خیلی بهتری دارد از نظر ارگاسم بهتر می شود و وضعیتش کاملا استیبل شده و دیگر حتی به یاد نمی آورد که قبلا آن مشکلات را داشته است بوتاکس همانطور که گفته شد در حقیقت از سیلکولینی که در نوروماسکوالر جانکشن قسمتی که عصب دارد به عضله می رسد را مهار می کند در نتیجه جلوی انقباض عضله را می گیرد.

عوارض بوتاکس برای درمان واژینیسموس

از نظر عوارض تنها عارضه ای که بوتاکس می تواند داشته باشد این است که اگر در نواحی اسفنگتر مجرای ادراری یا رکتوم تزریق شود یعنی همان ساعت 6 و 12 احتمال بی اختیاری ادرار ومدفوع را ممکن است بدهد البته این مورد خیلی شایع نیست. در تحقیقاتی که در سال 1522 انجام دادند، روی 245 بیمار تزریق انجام داده شد حتی در ساعت 12 و دیدند که فقط 1 نفر دچار بی اختیاری ادراری استرسی آن هم به صورت خفیف شدند که بعد از چند ماه این مشکل برطرف شد یعنی این عارضه هم ماندگار نیست و بعد از مدتی برطرف می شود اما شما دقت داشته باشید که در نواحی اسفنکتر تزریق انجام ندهید تا بیمار دچار مشکل نشود در حقیقت سایدهای واژن را تا یک سوم خارجی کفایت می کند که تزریق کنیم قسمت های داخلی تر معمولا مشکلی ندارد و نیاز به تزریق بوتاکس نخواهد داشت.