مزوتراپی و کاربردهای آن

  • 9 مرداد 1399

مزوتراپی یک روش غیر جراحی در زیبایی است که کاربرد های مختلفی دارد و از جمله این کاربرد ها می توان به درمان سلولیت ، فرم دهی بدن ، لاغری موضعی ، جوانسازی پوست و روشن شدن پوست و رفع غبغب اشاره نمود . مزوتراپی اولین بار در فراسنه در سال ۱۹۵۲ توسط دکتر میشل پیستور توسعه یافت و امروزه طرفداران بیشماری یافته است . این روش در بدو تولد بیشتر در درمان بیماری های عفونی ، مشکلات گردش خون و آسیب های ورزشی استفاده می شد و شامل تزریق های ظریف در نقاط خاص در لایه مزودرم که در برگیرنده چربی و بافت همبندی زیرین پوست می باشد بوده است . فرضیه بنیادین مزوتراپی این بوده است که زمانی که تزریق های مکرر با حجم کم در لایه مزودرم صورت پذیرد ، بافت چربی آب شده و به فرم دهی موضعی فرد کمک می کند . از سال ۱۹۵۲ تاکنون بیش از ۱۵ هزار دکتر در فرانسه و آمریکا به استفاده از این روش پرداخته اند.

مزوتراپی در چه کسانی کاربرد ندارد ؟

افرادی که دارو های ضد انعقاد خون مصرف می کنند ، کسانی که مشکلات قلبی و عروقی دارند ، زنان باردار ، کسانی که لخته خون دارند و کسانی که آریتمی قلبی دارند و نیز افراد تحت درمان سرطان و دیابت و بیماری های مهم دیگر گزینه مناسبی برای مزوتراپی محسوب نمی شوند .

انواع مزوتراپی

علاوه بر درمان سلولیت و لاغری موضعی که در مقاله مزوتراپی لاغری به آن پرداختیم ، مزوتراپی در درمان ریزش مو ها ، درمان پف زیر چشم با مزوتراپی ، درمان کبودی و سیاهی زیر چشم با مزوتراپی ، درمان سلولیت با مزوتراپی ، روشن نمودن چهره ، جوانسازی پوست ، در مان آکنه اسکار ، درمان تیرگی و پف دور چشم ، درمان خطوط باریک چهره و نیز بیماری های مهمی نظیر سندرم تونل کارپ ، فیبرومیالژی و بلز پالسی کاربرد دارد.

در چنین بیماری هایی در واقع به جای مصرف خوراکی دارو ها ، ۱۰ تا ۲۰ درصد همان دوز به صورت تزریق های ظریف در موضع انجام می گیرد و عموما نتایج بهتری به همراه خواهد داشت . در بسیاری از موارد مزوتراپی همراه با میکرونیدلینگ انجام می شود که تاثیر آن را دو چندان می کند . میکرونیدلینگ را نیز در مقاله میکرونیدلینگ چیست توضیح داده ایم