روش های جوانسازی پوست (بخش تکمیلی)

  • 21 مرداد 1399

بهترین روش جوانسازی پوست چیست؟

همانطور که در مقالات قبل ذکر شد، بهترین و موثرترین روش جوانسازی پوست شما با توجه به نوع پوست و ویژگی‌های صورت شما تعیین خواهد شد. ممکن است استفاده از روش‌های ترکیبی راهکار مناسبی برای شما باشد.

1. تزریق بوتاکس

بوتاکس نوعی پروتئین گرفته شده از سم بوتولیسم است که زیر پوست تزریق و باعث از بین رفتن چین و چروک می‌شود. بوتاکس در واقع قسمتی از عضلات صورت را فلج می‌کند تا باعث صافی و یک دستی صورت گردد. برای مثال برای چین و چروک پیشانی و کنار چشم‌ها که حرکت عضلانی ضرورت ندارد تزریق بوتاکس روش مناسبی است. بوتاکس در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است چرا که نتیجه قابل قبول و عوارض کمی دارد که معمولاً بعد از گذشت ۲۴ ساعت از بین می‌رود. بوتاکس یکی از بهترین و موثرترین روش‌های جوانسازی پوست صورت برای کسانی است که عجله دارند و می‌خواهند هرچه سریعتر به پوستی صاف و بدون چین و چروک برسند.

2. تزریق ژل

برای ترمیم‌های موضعی بهتر است از تزریق ژل استفاده شود برای مثال در خط لبخند و یا خطوط پیشانی. ژل‌های تزریقی انواع مختلفی دارند و به دو دسته کلی ژل‌های فلج‌کننده و پُرکننده تقسیم می‌شوند. از این ژل‌ها با مشاوره تخصصی با توجه به سن و وضعیت پوست و ناحیه موردنظر فرد برای برجسته کردن و فرم دهی اجزای صورت مانند گونه‌ها، لب، چانه به منظور افزایش زیباییو جذابیت چهره استفاده می‌شود.

3. آر اف فرکشنال (RF)

روش ار اف فرکشنال در واقع ترکیبی از امواج الکترومغناطیس و روش میکرو نیدلینگ است. دستگاه ار اف اسکارلت که از بهترین نمونه‌های این تکنولوژی است ۴۹ عدد سوزن را وارد پوست می‌کند و از طریق امواج رادیویی حرارت ایجاد می‌کند. اسکارلت ستون‌های حرارتی به شکل قطره اشک در لایه درم پوست ایجاد می‌کند. این متد دو اثر روی پوست خواهد داشت اثر فوری با انقباض بافتی ناشی از انقباض فیلامان‌های کلاژن و الاستین و همچنین اثر تاخیری با افزایش سنتز کلاژن والاستین. ار اف فرکشنال را هم می‌توانیم موثرترین راه‌های جوانسازی پوست بدانیم که عوارض جانبی چندانی ندارد.

4. لیفت نخ صورت و گردن

لیفت صورت یکی از روش‌های موثر جوان سازی صورت است که به دو شکل انجام می‌شود: با جراحی و بدون جراحی. روش نخست که بدون جراحی است اگر در زمان مناسب انجام شود می‌تواند ظاهر شدن نشانه‌های پیری را به تاخیر بیندازد. در این شیوه که در گروه روش‌های کم تهاجمی قرار می‌گیرد با استفاده از نخ و ایجاد شکاف‌های کوچک روی پوست، تلاش می‌شود فرایند کلاژن سازی تقویت شود و پوست صورت جوان‌تر به نظر برسد. از مزایای این شیوه این است که فرد نیازی به گذراندن دوره نقاهت نخواهد داشت.

5. پلاسما یا جراحی بلفاروپلاستی؟

یکی از مهمترین عواملی که باعث پیری ظاهری افراد میگردد افتادگی پلک است که با از بین رفتن کیسه‌های چربی زیر چشم و نیز رفع افتادگی پلک و همچنین از بین رفتن چیند و چروک‌های دور چشم، فرد به طور قطع جوان تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسد که این عمل با پلاسما به راحتی و به سرعت قابل انجام است، بدون نیاز به عمل جراحی بلفاروپلاستی.

امروزه پلاسما یک جایگزین عالی برای عمل جراحی بلفاروپلاستی محسوب میگردد که هم از لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه است و هم از لحاظ غیر تهاجمی بودن یک مزیت عالی است و هم نیز دوره نقاهت بسیار کوتاه تری دارد.

موارد استفاده از پلاسما:

  • بلفاروپلاستی پلک
  • پاک کردن تتو
  • از بین بردن جای جوش، اسکار جراحی و جای بخیه
  • درمان چین و چروک‌های دور لب
  • از بین بردن زگیل، لک‌های خورشید گرفتگی، فیبروم
  • درمان چین و چروک‌های اطراف چشم
  • درمان موثر آکنه‌های فعال
  • لیفت پوست صورت گردن