تشنج در اثر تب

  • 14 آبان 1399

تشنج در اثر تب شایع ترین نوع تشنج در کودکان است که باعث نگرانی اغلب والدین شده است. اما این اختلال مشکل حادی را برای کودک به وجود نمی آورد و به درمان به خوبی پاسخ خواهد داد.

تب و تشنج در اطفال

غالبا کودکان با سن کمتر از ۶ سال دچار این نوع تشنج می شوند، این نوع تشنج همیشه به همراه تب بالا و در سنین ۶ ماهگی تا ۶ سالگی اتفاق می افتد و ممکن است به ندرت بعد از سن ۶ سالگی تکرار شود.
تشنج در کودکان زیر دو سال بیشتر شایع است که به دلیل بروز عفونت های گوارشی ، تنفسی و ادراری اتفاق می افتد.
تب تشنج بعد از واکسیناسیون بالا خواهد بود. در این موارد تشنج بعلت تب ایجاد می شود نه بعلت واکسن. از این رو در هر کودک مبتلا به تشنج ناشی از تب باید کانون تب مشخص و درمان گردد.
باید متذکر شد که استعداد ژنتیکی در بروز این مشکل دخیل است. هر چه تشنج در سنین پایین بروز کند احتمال تکرار آن بیشتر است.
اگر کودک دچار تشنج در اثر تب شود، بلافاصله پس از نخستین تشنج باید به مرکز درمانی رسانده شود، حتی اگر چند ثانیه طول کشیده باشد.
دمای بالای بدن دلیل اغلب تشنج‌ های ناشی از تب می باشد. اگر تشنج بیش از ۱۰ دقیقه به طول انجامیده یا همراه با استفراغ، سفتی گردن، مشکلات تنفسی، خواب‌آلودگی زیاد باشد باید سریعا برای رساندن کودک به مرکز درمانی از آمبولانس کمک بگیرید.

نشانه تشنج در اثر تب

علائم تب تشنج می تواند از خفیف تا شدید باشد.

  1. تب بالای ۳۸ درجه سانتی گراد
  2. از بین رفتن هوشیاری
  3. لرزش و حرکات تند و سریع دست و پا

انواع تشنج در اثر تب

تشنج ناشی از تب به دو شکل ساده و پیچیده طبقه بندی می شود:

تشنج ناشی از تب ساده

بیشتر هم شایع است از چند ثانیه تا ۱۵ دقیقه طول می کشد و در یک دوره ۲۴ ساعته عود نکرده و کلی بوده و به یک بخش خاص بدن را درگیر نمی کند.

تشنج ناشی از تب پیچیده

بیش از ۱۵ دقیقه طول می کشد و در یک دوره ۲۴ ساعته بیش از یک بار اتفاق می افتد و به یک طرف بدن کودک را درگیر می کند.

عوارض تشنج ناشی از تب در کودکان

غالبا تشنج‌ های ناشی از تب اثرات طولانی ‌مدتی برجای نمی ‌گذارند. تشنج‌ های ساده صدمه‌ ای به مغز وارد نمی‌ کنند، باعث عقب‌ ماندگی ذهنی یا ناتوانی‌ نمی ‌شوند و بدان معنا نیستند که کودک اختلالات زمینه‌ای جدی ‌تری دارد.