چند نوع ویروس کرونا وجود دارد؟

  • 5 آبان 1399

بیش از 200 نوع ویروس کرونا وجود دارد، برخی از آنها بیشتر از آنکه متوجه شوید برای شما آشنا هستند
7 نوع از آنها روی انسان ها اثر می گذارند. چهار تا از آنها ویروس های تنفسی بومی هستند و هر ساله 15-30٪ از عفونت های سرماخوردگی را ایجاد می کنند. دو تا از آنها – سارس و مرس – اپیدمی تلقی می شوند.
بیماری کرونا ویروس 2019 (کرونا) نوع جدید ویروس کرونا است که اکنون یک بیماری همه گیر (پاندمی) محسوب می شود.

رمزگشایی کرونا

هفت ویروس کرونای انسانی در هفت نما
تا به امروز 30،751،172 مورد کرونا تأیید شده که منجر به 956،175 مورد فوتی در سراسر جهان شده است. این ویروس پس از کشف در دسامبر گذشته در ووهان چین، شروع به گسترش در سراسر جهان کرده و باعث رعب و وحشت شد. قطب جنوب تاکنون تنها قاره ای است که هیچ مورد تأیید شده ای در آن وجود ندارد.
هفت نوع ویروس کرونا وجود دارد که در انسان واگیردار هستند. چهار نوع آن (NL63 ، 229E ، OC43 و HKU1)، هر ساله مسئول 15 تا 30 درصد موارد سرماخوردگی در جهان بوده و بومی شناخته می شوند.
دو نوع دیگر اپیدمیک شناخته می شوند. شیوع سارس، که 26 کشور را درگیر کرد و برای اولین بار در استان گوانگدونگ در جنوب چین در سال 2002 انسان را آلوده کرد و مرس، که اولین بار در سال 2012 گزارش شده و در خاورمیانه شایع است.
هفتمین ویروس کرونا Sars-Cov-2 است، ویروس کرونای جدیدی که باعث کرونا می شود و منشأ آن در حال حاضر ناشناخته است.
نمودارهای SCMP حقایق کرونا را برای اوگنیا کورالس-آگیلار، که دکترای ویروس شناسی از دانشگاه هومبولت برلین دارد، روشن کرد.

هفت ویروس کرونای انسانی چه تفاوتی با هم دارند؟

اوگنیا کورالس-آگیلار: تفاوت اصلی در شدت بیماری است که این ویروس ها ایجاد می کنند. چهارتا ویروس تنفسی اول از در محدوده ای بین خفیف تا متوسط قرار می گیرند، در حالی که سارس و مرس می توانند بیماری تنفسی با شدت بالا ایجاد نمایند.
داده های به دست آمده تاکنون نشان می دهد که Sars-Cov-2 از خفیف- متوسط تا شدید متغیر است. از نظر مولکولی، ویروس های کرونا تفاوت هایی در توالی ژنتیکی و همچنین گیرنده های سلولی مورد استفاده خود دارند.

ویروس ها چگونه عمل می کنند؟

ویروس یک جعبه پروتئینی است که مواد ژنتیکی در داخل داشته و برای تکثیر به سلول زنده احتیاج دارد. ویروس از طریق اتصال با گیرنده ها وارد سلول می شود و سلول را “برنامه ریزی مجدد” می کند تا کپی هایی از خود را تولید کند و به عنوان الگویی برای تکثیر ویروس های بیشتر داخل بدن عمل می کند.
در مورد Sars-Cov-2، ویروس از گیرنده ACE2، که بیشتر در دستگاه تنفسی یافت می شود، استفاده می کند. ویروس سلولهای هدف را آلوده کرده و باعث آسیب می شود. پاسخ التهابی و ایمنی ناشی از آن می تواند در اکثر موارد شدید، باعث ایجاد ذات الریه شود. این تأثیر به فرد و نحوه واکنش بدن وی بستگی دارد.

کرونا چگونه منتشر می شود؟

در حال حاضر ما می دانیم که این ویروس از طریق قطرات تنفسی آلوده منتقل می شود. قطرات آب دهان یا مخاط بینی که ناقل ویوس تنفسی هستند می توانند با عطسه یا سرفه دو الی سه متر جابجا شوند. برای ایجاد عفونت ویروس باید کاملاً وارد مجرای تنفسی شود، اما به همین دلیل خطر عفونت با خودداری از تماس نزدیک با افراد بیمار کاهش می یابد. خوب شستن دستها خطر ابتلا به عفونت را بسیار کاهش می دهد.
گزارش هایی وجود دارد که امکان انتقال عفونت از طریق مدفوع یا کولرها یا دستگاه های تهویه هوایی که باعث چرخش مجدد هوا می شوند، وجود دارد.
میزان کشندگی ویروس کرونا جدید در مقایسه با سارس، مرس و چهار ویروس کرونا که عامل سرماخوردگی هستند، چقدر است؟
ما هنوز نمی توانیم این موضوع را به طور قطعی تعیین کنیم زیرا در ابتدای شیوع یک بیماری جدید از آنجایی که بسیاری از موارد خفیف تشخیص داده نمی شوند، میزان مرگ و میر بیش از حد واقعی تخمین زده می شود. همچنین برخی افراد مبتلا به کرونا ممکن است بدون علامت باشند – به این معنی که ویروس همیشه شناسایی نمی شود و بنابراین ثبت نمی شود.
میزان مرگ و میر ناشی از آنفلوانزا 0.1 درصد است، اما از آنجا که کرونا بسیار جدید است هنوز نمی توان به طور قطع گفت که چه تعداد از موارد کشنده هستند.
معمولاً گفته می شود که در یک سال مشخص و بدون هیچ عارضه ای ، آنفلوانزا 500000 نفر را به کام مرگ می کشاند. میزان مرگ و میر برای Sars-Cov-2 در مقایسه با چهار ویروس کرونای تنفسی بالاتر است. اگرچه در مقایسه با سارس (6/9 درصد) و مرس (4/34 درصد)، کرونا نرخ مرگ و میر کمتری را نشان می دهد اما چون شیوع گسترده تری دارد، تعداد کل مرگ های ناشی از آن بیشتر است.

در بین افرادی که آلوده شده اند، چند نفر به عفونت شدیدتری مبتلا می شوند؟
بر اساس داده های اخیر، درصد افرادی که به عفونت شدید مبتلا می یشوند 15% است و 5% از آنها بیماران بدحال هستند که فشار زیادی به سیستم های بهداشتی تحمیل می کنند.
چقدر طول می کشد تا یک واکسن برای ویروس کرونا در دسترس عموم قرار گیرد؟ برای سارس و مرس چقدر طول کشید؟
پس از ناپدید شدن سارس، کلیه کمک های مالی و برنامه های تحقیقی روی ایجاد واکسن قطع شدند. واکسن مرس در حال پیشرفت است و این سندرم هنوز افراد را مبتلا می کند.
برای Sars-Cov-2، می توان به طور خوش بینانه تخمین زد که تا یک تا دو سال آماده شود زیرا پس اغز تولید در آزمایشگاه باید مورد آرمایش های بالینی قرار گیرد و اگر مؤثر باشد در مقیاس بزرگ تولید شود.
ایمنی طبیعی پس از عفونت ویروس کرونا با گذشت زمان کاهش می یابد و به همین دلیل عفونت مجدد ناشی از چهار ویروس کرونای تنفسی رخ می دهد.

چیزی که احتمالاً اتفاق می افتد این است که واکسن تولید شده ممکن است نتواند از مبتلا شدن جلوگیری نماید اما می تواند شدت عفونت را کاهش دهد. این در مورد واکسن های آنفولانزا نیز صادق است که می بایستی یک بار در سال تجویز شود. حتی در این صورت نیز این پروسه زمانبری است.
بنابراین در حال حاضر اقدامات بهداشتی مانند شستن کامل دست، احتیاط به هنگام سرفه و عطسه کردن و حفظ فاصله اجتماعی بهترین روش برای جلوگیری از شیوع ویروس است.
آیا ممکن است بیمار پس از بهبودی مجدد دوباره مبتلا شود؟
اگر زمان بگذرد و دیگر مصونیت طبیعی وجود نداشته باشد یا دیگر مؤثر نباشد، بله این فرد می تواند دوباره مبتلا شود. در مورد چهار ویروس کرونای تنفسی، موارد عفونت مجدد بعد از هشت تا 12 ماه مشاهده می شوند. به دلیل تازگی Sars-Cov-2، هنوز برای آن مشخص نشده است.
به علاوه ما از کلمه ناقل، که در مورد HIV یا ویروس هپاتیت به کار برده می شود، استفاده نمی کنیم زیرا کرونا یک ویروس سریع العمل است. یعنی وقتی فردی به این ویروس آلوده می شود، سیستم ایمنی فعال شده و عفونت پاک می شود.