سردی دست و پا نشانه چیست؟

  • 21 دی 1399

چرا دست و پاها سرد می‌شوند؟

سرد شدن انگشتان دست یا پا در برخی افراد به علت وجود تنش های هیجانی در آنهاست. دست و پای حدود 2 تا 6 درصد افراد حساس به سرما و تنش روانی است.

این حالت را ر َینو می نامند. درحالت رینو با کاهش دما یا افزایش تنش رگ های کوچک دست یا پا تنگ تر می شوند و خون کمتری در آنها جریان می یابد که این امر باعث سفید و سپس کبود شدن انگشتان و سرد شدن آنها می شود. هنگامی هم که انگشتانتان را گرم کنید جریان خون در آنها افزایش می یابد ،انگشتان قرمز شده و حالت گزگز به آنها دست می دهد.

زنان زیر 40سال 75 درصد مبتلایان به شایع ترین نوع رینو (حالت اولیه) را تشکیل می دهند و دلیل آن هم مشخص نیست.امکان دارد به علت هورمونهای زنانه باشد که روی رگ های خونی تاثیر می گذارند.معمولا رینو با شروع یائسگی شدت می یابد.

نشانگان ثانویه رینو که شدید تر است اما کمتر شایع شده معمولا در زنان بالای 40 سال و مردان دیده می شود. علت پدیدار شدن حالت رینو عواملی هستند که بر رگ های خونی موثر هستند. سیگار کشیدن ، داروهای ضد فشار خون، و بیماریهایی مثل التهاب شبه روماتیسمی مفاصل، لوپوس و رسوب چربی در دیواره سرخرگها از جمله این عوامل هستند.

حرکات مداوم و فرساینده مچ دست هنگام کارهایی مانند ماشین نویسی و کار با مته برقی ممکن است ابتلا به رینو را نزدیک تر کند.

در مبتلایان به نشانگان ثانویه رینو ممکن است وضع به مرور بدتر شده و فرد دچار آسیب بافتی یا زخم های پوستی شود.

چه وقت برای درمان سردی دست و پا باید به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیم؟

  • اگر سردی دست و پاهایتان باعث اختلال در کارهای روزمره می شود.
  • انگشتان یا مفاصلتان ورم کرده و رنگشان تغییر کرده است.
  • انگشتان دست یا پایتان زخمی شده است.

درمان سردی دست و پا

در هنگام کار با چیزهای سرد در صورت امکان مرتب دست خود را با آب گرم ،گرم نگه دارید تا رگ های خونی تنگ تر نشوند و جریان خون افزایش یابد.

چرخاندن دستها به صورت صاف و کامل به مدت یک یا دو دقیقه باعث جریان یافتن خون به انگشتانتان می شود و مانع گرفتگی رگها می شود.

آب میوه گرم حرارت بدن را فوراً بالا میبرد، چون قند آن انرژی آنی را تأمین می کند. اما قهوه داغ مناسب نیست، چون کافئین رگ ها را منقبض کرده و جریان خون را کمتر میکند. نوشابه های الکلی بدترند، چون الکل رگها را باز میکند، اما این گشادگی عملاً باعث از دست رفتن گرما شده و لرزیدن را بیشتر می کند.

روغن ماهی جلو انقباض رگ های خونی را می گیرد.همچنین می توانید با توصیه دکتر مغز و اعصاب خود کپسول روغن ماهی استفاده کنید.

با پوشیدن لباسهای گشاد گرم، بدن خود را گرم نگه دارید .

هنگامی که محیط بیرون سرد می شود دست های خود را بپوشانید چون 55 درصد گرمای بدن از راه دستهایتان هدر می رود.

پوشیدن دستکش چهار انگشتی به علت کنار هم بودن انگشتان بهتر از پوشیدن دستکشهای عادی است.

در روزهای سرد پوشیدن جورابهای گرم هم می تواند به گرم ماندن بدنتان کمک بزرگی باشد.

از تماس مسقیم دست با اشیاء سرد خودداری کنید تماس دست با اشیاء سرد باعث تخلیه فوری خون از دستها می شود.

در هنگام کار با اشیاء سرد آشپزخانه از دستکش آشپزخانه استفاده کنید.

روی کاشی های سرد کف آشپزخانه را با فرشی بپوشانید که پاهایتان مستقیما با آنها تماس نداشته باشند.

پوشیدن جوراب و دستکش به هنگام خواب راه حل مناسبی برای نگاه داشتن گرمای بدنتان است.

همچنین تمرین هایی نیز وجود دارند که بدن و سرخرگ ها را به عادت دادن و آموزش به گرم ماندن کمک میکنند مثلا اول در اتاقی با دمای متوسط – نه زیاد گرم و نه زیاد سرد – دست هایتان را پنج دقیقه در آب داغ بگذارید. بعد حوله ای به دور آنها پیچیده و به محیط سردتری – مثل زیر زمین یا حیاط – بروید حالا حوله را باز کنید و دست ها را به مدت ده دقیقه در ظرف آب داغ بگذارید. سپس به اتاق اول برگردید و دوباره دست ها را در آب داغ بگذارید. این کار را روزی سه تا شش دفعه انجام دهید تا به ۵۰ بار برسد. تحقیقات نشان داده است که با این کار دمای دست ها در محیط سرد تا ۷ درجه بالاتر باقی می ماند. تأثیر این ورزش تا دو سال یا بیشتر ادامه دارد.