جراحی آندوسکوپی مغز

  • 14 تیر 1399

جراحی معمولی که برای از بین بردن یا برداشتن تومورها به کار می رود جراحی مغز بار است که در آن یک قسمتی از جمجمه شکافته می شود و بعد از پیدا کردن محل دقیق تومور جراح مغز اعصاب با ابزارهای تخصصی آن را تخلیه می کند. یکی از روش های دیگری که برای از بین بردن بافت های سرطانی تومورهای در مغز استفاده می شود، به کار بردن روش جراحی آندوسکوپی مغز است. با استفاده از این روش جراح می تواند تومور های بدخیم را از بافت مغز خارج کند بدون اینکه نیاز به شکافت یا آسیب به جمجمه باشد که در ادامه به آن می پردازیم.

تومور مغزی یک مجموعه یا توده ای از سلول های غیر طبیعی مغز است که در اثر تقسیم بی رویه سلول های مغزی ایجاد شده اند. این تومورها می توانند سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی باشند. هنگامی که یک تومور خوش خیم یا بدخیم رشد می کند ، باعث فشار زیاد در جمجمه می شود و می تواند به آسیب مغزی منجر شود و تهدید کننده زندگی باشد.

نشانه ها و علائم تومور مغزی به اندازه و محل تومور بستگی دارد. برخی از تومورها با تهاجم به بافت مغز می توانند به طور مستقیم تاثیر بگذارند در حالی که برخی باعث فشار بر بافت و اندام های اطراف مثل شبکیه چشم می شوند. علائم عمده تومور مغز عبارتند از: سردرد، استفراغ، تاری دید یا بینایی، تغییر در عملکرد ذهنی، تشنج، ضعف اندام یا بخشی از صورت، مشکل در حرکات بدنی. تومورهای مغزی انواع مختلفی دارد.

تومور اولیه مغزی ، توموری است که مغز به وجود می آید و قابل جا به جایی نیست و فقط در بافت مغز می ماند و اغلب از نوع خوش خیم هستند. تومور های ثانویه به دلیل قابلیت جا به جایی به سایر بافت و اندام جز تومور های بدخیم شناخته می شوند و باید هر چه سریعتر از بین روند.

 

جراحی آندوسکوپی مغز چیست؟
جراحی آندوسکوپی مغز یکی از جدیدترین روشی هایی است که برای درمان تومورهای مغزی مورد استفاده قرار می گیرد. این یک عمل جراحی است که با کمترین حالت تهاجمی به جراحان مغز و اعصاب اجازه می دهد شرایطی را که در اعماق مغز قرار دارد شناسایی و درمان کنند. همچنین جراحی آندوسکوپی مغز به جراحان این امکان را می دهد تا تومورهای مغزی را بدون جراحی سنتی باز مغز درمان کنند.

در این روش ، لوله های نازکی می توانند با استفاده از دوربینی که به آنها متصل است، تصاویر و ویدئویی از مغز را منتقل کنند، این لوله ها از طریق یک یا دو برش کوچک در جمجمه یا از طریق مجرای تنفسی وارد مغز می شوند. این ابزار های لوله مانند، به نام آندوسکوپ ، حاوی یک دوربین کوچک است که به جراح مغز و اعصاب اجازه می دهد تصاویر دقیقی از ناحیه مشخص در مغز را مشاهده کند. جراحی آندوسکوپی مغز رویکردی جدیدی در نحوه درمان تومورهای مغزی به شمار می رود.

در این نحوه درمان نیاز نیست با شکاف جمجمه به بافت مغز دسترسی پیدا کرد بلکه می توان از طریق مسیرهایی مثل بینی و سینوس ها به بافت مغز دسترسی پیدا کرد. جراح مغز و اعصاب از تصاویر منتقل شده توسط آندوسکوپ به عنوان راهنما برای از بین بردن تومور یا ترمیم ناحیه آسیب دیده مغز بیمار استفاده می کند. برداشتن تومور یا ناحیه آسیب دیده با ابزارهای تخصصی جراحی مغز انجام می شود.