چین و چروک دور دهان

  • 18 آبان 1399

چین و چروک دور دهان زمانی ایجاد می‌شود که پوست کلاژن خود را از دست می‌دهد. کلاژن فیبرهایی است که باعث محکم و انعطاف‌پذیر بودن پوست می‌شود. از دست دادن کلاژن به شکل طبیعی با بالا رفتن سن بروز می‌کند، اما همچنین دیگر اجزاء پوستی و برخی عادت‌های سبک زندگی ممکن است این فرآیند را تسریع کنند. چین و چروک دور دهان گرایشی به بروز در نمایان‌ترین شکل در اطراف نواحی نازک صورت شامل دور دهان از خود نشان می‌دهد.

در حالی که هر کسی با بالا رفتن سن دچار چین و چروک دور دهان می‌شود، راه‌هایی برای کم کردن نمای ظاهری آنها وجود دارد. حتی قدم‌هایی هست که می‌توان برای پیشگیری از ایجاد پیش از وقت این چین و چروک‌ها برداشت.

علل چین و چروک دور دهان

ناحیه دهان یکی از اولین نقاط روی صورت است که در آن چین و چروک ایجاد می‌شود. بخشی از این وضعیت مربوط به نازک بودن پوست است که در مقایسه با دیگر قسمت‌های بدن دارای کلاژن کمتری است. پس از پشت سر گذاشتن بیست سالگی میزان تولید کلاژن تقریباً 1 درصد در هر سال کاهش می‌یابد.

در کنار کلاژن، جنبه‌های دیگری از فرآیند پیری، مثل از دست دادن الاستین و گلیکوسامینوگلیکان‌ها (GAGs)، که به ترتیب در تقویت انعطاف‌پذری و سیراب شدن پوست مؤثرند، مطرح هستند. این موارد به عنوان پیری ذاتی یا طبیعی شناخته می‌شوند.

در عین حال عوامل غیر ذاتی یا بیرونی وجود دارند که ممکن است ریسک چین و چروک دور دهان زودرس را افزایش دهند. آنها عوامل تأثیرگذار خارجی هستند که می‌توانند ایجاد چین و چروک را سرعت ببخشند. مثال‌های در این مورد عبارتند از:

  • ژنتیک
  • دهیدراسیون
  • فقر تغذیه
  • مصرف دخانیات
  • استرس
  • صدمات ناشی از آفتاب

انواع چین و چروک دور دهان و خط لبخند

متخصصان زیبایی اغلب به چین و چروک دور دهان زیر عنوان چین و چروک پریورال اشاره می‌کنند. این اصطلاحی کلی برای توصیف خطوطی است که در اطراف ناحیه دهان ایجاد می‌شود. همچنین زیرنوع‌های اختصاصی بیشتری برای چروک اطراف دهان وجود دارد.

  • خطوط لبخند : خطوط لبخند که به نام خطوط خنده نیز شناخته می‌شود چروک‌هایی است که در طرفین دهان ایجاد می‌شوند. این چروک‌ها که به نام شکن‌های نازولابیال نیز معروفند، در زمان خندیدن یا لبخند زدن بیشتر به چشم می‌خورند.
  • خطوط ماریونت : خطوط ماریونت نوع دیگری از چروک‌هایی هستند که با بالا رفتن سن ایجاد می‌شوند. این خطوط به صورت عمودی از دهان به سمت چانه ایجاد شده و حالتی فروافتاده ایجاد می‌کنند.
  • خطوط رژ لب : در عین حال چروک‌هایی هست که صرفاً ناحیه لب را درگیر می‌کنند. این چروک‌ها که به نام خطوط عمودی لب یا خطوط سیگاری‌ها نیز شناخته می‌شوند آن گروه از چروک‌های لب هستند که در امتداد لب بالایی و همچنین مستقیماً روی خود لب‌ها ظاهر می‌شوند.

چگونه از چروک دور دهان خلاص شویم؟

لایه‌برداری شیمیایی پوست

لایه‌برداری پوست به عنوان یکی از متداول‌ترین درمان‌های ضد سالخوردگی از طریق برداشتن لایه بالایی پوست (اپیدرمیس) برای آشکار کردن لایه صاف‌تر و روشن‌تر زیر پوست عمل می‌کند. این درمان معمولاً به صورت ماهی یک بار برای کمک به حفظ نتایج به دست آمده تکرار می‌شود.

درم ابریژن و میکرودرم ابریژن

هم درم ابریژن و هم میکرودرم ابریژن تکنیک‌های لایه‌برداری هستند که می‌توان آنها را برای کاهش نمای ظاهری چروک اطراف دهان به کار برد. درم ابریژن قوی‌تر است زیرا از برس‌های بزرگ برای زدودن لایه بیرونی پوست و تا چند لایه پوست استفاده می‌کند. میکرودرم ابریژن از کریستال‌های ریز یا نوک الماس برای خارج کردت لایه رویی پوست استفاده می‌برد.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ که به نام درمان القاء کلاژن نیز شناخته می‌شود، اقدامی است که از سوزن‌های ریز برای زدودن پوست به واسطه یک دستگاه چرخنده حرارتی یا قلم میکرونیدلینگ استفاده می‌کند. ایده پشت این اقدام آن است که پوست هنگامی که پس از خراش‌های ریز التیام می‌یابد نرم‌تر می‌شود. برای رسیدن به بهترین نتیجه نیاز است تا شخص در طول چند ماه چند جلسه میکرونیدلینگ را پشت سر بگذارد.

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

گاهی از اوقات پلاسمای غنی از پلاکت در اقدامی به نام “خون‌آشام صورت” به همراه میکرونیدلینگ استفاده می‌شود. پلاسمای غنی از پلاکت از پلاکت‌های خون خود شخص گرفته می‌شود و پس از سانتریفیوژ به پوست تزریق می‌گردد. پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند به ایجاد پوستی با ظاهر هموار برای کاهش چروک‌ها کمک کند، اما احتمالاً نیاز خواهد بود تا شخص پس از یک سال درمان را تکرار کند.

تزریق ژل و فیلر

برای خطوط لبخند و ماریونت عمقی، ممکن است متخصص پوست تزریق ژل یا تزریق فیلر را توصیه کند. این فیلرها از ترکیباتی مثل اسید هیالورونیک و پلی ال لاکتیک اسید تشکیل شده‌اند که باعث “مهر و موم” ناحیه مورد نظر در پوست برای کمک به رفع موقتی چروک‌ها می‌شوند.

فیلرهای درمال پس از چند ماه از بین می‌روند و نیاز است تا برای بازیابی نتایج اقدام مزبور دوباره انجام شود.

تزریق بوتاکس

بوتاکس (سم بوتولینوم نوع A) نیز که از طریق تزریق به کار می‌رود با شل کردن عضلات صورت که ممکن است نمای ظاهری سفت و چروک‌دار ایجاد کنند عمل می‌کند. در حالی که این روش بیشترین شهرت خود را در مورد چروک دور چشم دارد، ممکن است در مورد خطوط لب و ناحیه لب بالایی مفید باشد و همچنین نمای ظاهری خطوط ماریونت را بهبود ببخشد.

بازسازی پوست با لیزر

بازسازی پوست با لیزر روش تهاجمی‌تری برای درمان چروک است. درماتولوژیست در این روش از پرتوهای نور بالا برای خارج کردن لایه رویی پوست استفاده می‌کند، که ممکن است به شکل ناخواسته به جای زخم نیز منجر گردد. مثل انواع دیگر لایه‌برداری پوست، نیاز است تا این درمان پس از چند ماه تکرار شود. از جمله روش های برطرف کردن چین و چروک با لیزر می توان به لیزر های فرکشنال اشاره کرد.

فیس لیفت

جراح زیبایی ممکن است در موارد زیاد بودن چین و چروک ناحیه دهان که به دیگر درمان‌ها خوب جواب نمی‌دهد عمل فیس لیفت (ریتیدکتومی) را توصیه کند. این عمل به صاف شدن چروک و تصحیح افتادگی پوست به واسطه سوراخ‌ها، انتقال چربی، و بالا کشیدن بافت عضلات و پوست کمک می‌کند. مثل دیگر موارد جراحی زیبایی عمل فیس لیفت از جمله اعمال اصلی تلقی می‌شود.