اصلاح فرم بد گوش‌ها

  • 14 شهریور 1399

جراحی زیبایی گوش از معدود عمل‌های جراحی پلاستیک است که هم برای کودکان و هم بزرگسالان انجام می‌شود. اگر اندازه گوش بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از حد طبیعی باشد، حالت گوش یا زاویه آن مشکل داشته باشد و همچنین برای کسانی که دچار شکستگی یا آسیب به گوش خود شده‌اند، عمل زیبایی گوش عمل کوچک کردن گوش قابل انجام است.
پس از معاینه و بررسی گوش توسط جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی (و همچنین انجام یک سری آزمایش)، طرح درمان و تکنیک کوچک کردن گوش برای هر فرد مشخص خواهد شد. سپس در یک عمل جراحی ساده که حتی ممکن است بدون بی‌هوشی انجام شود؛ اندازه، فرم و شکل گوش‌ها اصلاح خواهد شد. این جراحی عوارض خاصی ندارد و طول دوره نقاهت آن نیز بسیار کوتاه است.
گوش‌ها از مهمترین بخش‌های صورت هستند که بزرگ بودن آن‌ها حتی ممکن است از زیر شال و روسری هم دیده شود. بسیاری از کودکان ممکن است با مشکلات مادرزادی در ساختار لاله گوش خود به دنیا بیایند. همچنین گوش‌ها ممکن است به مرور زمان رشد بیشتری داشته باشند و یا پیش از سن بلوغ زاویه لاله گوش و فرم و اندازه آن تغییر کند.
در تمامی این موارد، می‌توان در همان زمان کودکی با کمک اتوپلاستی یا جراحی پلاستیک گوش، زیبایی گوش‌ها را به دست آورد. این عمل خطر چندانی ندارد و حتی می‌تواند برای کودکان با بی‌هسی موضعی انجام شود. اگر این عمل در کودکی انجام نشود، می‌توان آن را بدون هیچ مشکلی در بزرگسالی نیز انجام داد.
از سوی دیگر برخی افراد به دلیل ایجاد صدمه و آسیب به گوش‌ها، دچار بدفرمی و بدشکلی لاله گوش خود می‌شوند. در چنین شرایطی هم عمل زیبایی گوش به کمک خواهد آمد. بسیاری از کشتی‌گیران که دچار شکستگی گوش شده‌اند، می‌توانند از عمل اتوپلاستی استفاده کنند.
در ادامه به شیوه انجام عمل اتوپلاستی و نکات مهمی که قبل یا بعد از جراحی زیبایی گوش باید توجه شود، آمده است.

اقدامات قبل از انجام جراحی زیبایی گوش

پیش از انجام جراحی زیبایی گوش، یک معاینه دقیق توسط پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی انجام خواهد شد. سوابق پزشکی فرد بررسی می‌شود و در صورت نیاز یک سری آزمایش‌ها نیز باید انجام شود. با بررسی تمام اطلاعات، طرح درمان عمل اتوپلاستی مشخص خواهد شد. برای مثال بیماران مبتلا به دیابت یا مشکلات قلبی و عروقی، باید با نظارت کامل پزشک خود به جراحی بپردازید.
با توجه به نوع مشکل گوش (مادرزادی، در اثر رشد گوش و یا حادثه)، فرم و اندازه گوش و غضروف موجود، محل برش و شیوه اصلاح بدفرمی مشخص خواهد شد. سپس روز عمل مشخص می‌شود. باید توجه داشت که این عمل برای کودکان زیر 5 سال قابل انجام نیست.

چند هفته پیش از انجام جراحی، مصرف دخانیات مثل سیگار و قلیان، نوشیدنی‌های الکلی و همچنین برخی داروها مانند آسپرین باید کنار گذاشته شود. داروهای ضد انعقاد خون از دو هفته قبل نباید مصرف شود. حتما توصیه‌های لازم برای آمادگی قبل از عمل را رعایت کنید تا به بهترین نتیجه برسید.
شب قبل از عمل، حمام کنید. تا سه روز پس از جراحی نباید به حمام بروید. همچنین در صورت جراحی با بی‌هوشی، از شب قبل نباید چیزی بخورید. معده شما باید صبح جراحی خالی باشد.
روز انجام عمل جراحی، مدارک پزشکی، کارت شناسایی و جواب آزمایش‌ها را با خود همراه داشته باشید. همچنین لباسی به تن داشته باشید که نیاز به پوشیدن از سر نداشته باشد. برای مثال پیراهن دکمه دار مناسب خواهد بود. چرا که بعد از جراحی گوش امکان پوشیدن لباس‌ها از یقه مانند پوشیدن تیشرت وجود ندارد.

جراحی زیبایی گوش بدون بی‌هوشی

جراحی زیبایی گوش و اصلاح برآمدگی یا بدفرمی لاله گوش با هر سه روش بی‌حسی موضعی، نيمه بيهوشی و يا بيهوشی كامل قابل انجام است. ممکن است شخصی تمایل به انجام عمل با بی‌هوشی نداشته باشد یا شرایط جسمی و پزشکی وی ایجاب کند که عمل بدون بی‌هوشی و با بی‌حسی موضعی انجام شود. در این موارد می‌توان از قبل تصمیم‌گیری کرد. اما در کودکان و یا کسانی که ممکن است دچار استرس عمل شوند، بهتر است جراحی زیبایی گوش با بی‌هوشی صورت گیرد.
بی‌حسی موضعی با تزریق ماده بی‌حس کننده لیدوکائین، در لاله گوش انجام می‌شود. باید توجه داشت که هنگام جراحی بیمار هیچ دردی را در گوش خود احساس نخواهد کرد اما هنوز می‌تواند بشنود. در این حالت ممکن است انجام جراحی که دقیقا در کنار سر است، موجب ایجاد ترس و استرس شود.
در جراحی زیبایی گوش با روش نیمه بیهوشی، لاله گوش توسط جراح بی‌حس می‌شود. سپس متخصص بیهوشی از طریق رگ، داروهای ضد درد و ضد اضطراب را به بیمار تزریق می‌کند. این داروها فرد را به خواب عمیق و خوشایندی خواهند برد. درواقع فرد نیمه هوشیار خواهد بود. این حالت کمک می‌کند که بدون انجام بی‌هوشی، فرد هیچ درد و استرسی را تجربه نکند.

روش انجام عمل جراحی زیبایی گوش

برای اصلاح بدفرمی گوش با عمل زیبایی گوش باید ساختار و فرم غضروف‌های گوش تغییر پیدا کند. درواقع این غضروف‌های گوش هستند که فرم و شکل ظاهری گوش را ایجاد می‌کنند. به همین دلیل برای تغییر فرم و اندازه گوش باید شکل غضروف‌ها را تغییر داد.
برای شروع برش‌هایی در پشت گوش یا بخش داخلی یا چین لاله گوش ایجاد می‌شود. سپس پوست گوش کنار زده می‌شود تا جراح به غضروف‌ها دسترسی پیدا کند. با توجه به مشکل و نوع بدفرمی گوش، شیوه چینش غضروف‌ها و جای آنها ممکن است تغییر کند. و یا بخش‌های اضافی از غضروف و پوست لاله گوش بریده شود.
به این ترتیب فرم نهایی و جدید به گوش داده می‌شود. در پایان پوست گوش دوباره با جای خود برمی‌گردد و بخیه می‌خورد. بخیه ممکن است به صورت جذبی و بدون نیاز به کشیدن باشد. یعنی پس از یک تا دو هفته، کم کم جذب بافت بدن می‌شود. پس از پایان عمل گوش‌های پانسمان خواهد شد.

آیا جای بخیه عمل زیبایی گوش باقی می‌ماند؟

شکاف‌های ایجاد شده در گوش برای عمل اتوپلاستی معمولا بسیار سطحی هستند و عمیق نیستند. به همین دلیل به سادگی جوش می‌خورند و جای اسکاری ایجاد نخواهد شد. همچنین محل برش معمولا در بخش‌هایی از لاله گوش (مانند پشت گوش) زده می‌شود که جای بخیه‌ها به هیچ وجه دیده نشود.
از سوی دیگر رفع جای بخیه‌ها و از بین رفتن رد جراحی تا حدی به ویژگی‌های بافت پوست و میزان توانایی در ترمیم آن بستگی دارد. درواقع ویژگی‌های بیولوژیکی افراد باهم متفاوت است. به اصطلاح برخی افراد خوش زخم هستند و برخی بدزخم. با این وجود اگر تمامی موارد مراقبتی به درستی انجام شود و از کرم‌های ترمیم زخم نیز استفاده شود پس از چند ماه رد چندانی در پوست باقی نخواهد ماند.

پس از عمل جراحی زیبایی گوش چه باید کرد؟

معمولا یک تا دو ساعت پس از جراحی مرخص خواهید شد. باید وضعیت عمومی شما به حالت نرمال برسد مانند تپش قلب، اکسیژن خون و سطح هوشیاری. معمولا کودکان نیاز دارند تا یک شب را در بیمارستان بررسی بمانند.
بعد از عمل، گوش‌های شما باندپیچی است که معمولا 2 تا 3 روز پس از عمل برداشته خواهد شد. اگر بخیه‌های شما از نوع کشیدنی باشد، معمولا یک تا دو هفته بعد از عمل باید کشیده شوند.
پس از عمل احساس درد و خارش خواهید داشت. داروهای مسکن خود را حتما مصرف کنید. داروهای ضددرد کمک خواهد کرد تا حس خارش گوش‌ها کم شود. اصلا نباید گوش‌ها را دستکاری کنید و یا به آن فشار وارد کنید.
ممکن است در مناطق اطراف گوش کمی تورم، التهاب و یا کبودی داشته باشید که جای نگرانی ندارد. پس از مدتی این مشکلات خود به خود رفع خواهد شد.
داروهای آنتی‌بیوتیک خود را در ساعات مشخص مصرف کنید. در غیر این صورت ممکن است در محل بخیه‌ها دچار عفونت شوید.
تغذیه و استراحت کافی، مانند خوردن میوه‌های تازه و سبزی و گوشت ماهی، به بهبود سریع‌تر شما کمک خواهد کرد. میوه آناناس و کیوی حتما مصرف نمایید.
شب‌ها حتما به پشت بخوابید. هیچ فشاری نباید به گوش‌ها وارد شود. اگر نگران هستید که هنگام خواب به پهلو بچرخید، با چند بالش پیرامون خود، بدن خود را کنترل کنید.
تا زمانی که پزشک شما اجازه نداده، نباید حمام کنید. معمولا سه روز باید از زمان جراحی زیبایی گوش گذشته باشد. پس از ان نیز تا جای بخیه‌ها جوش نخورده باشد باید طوری حمام کنید که آب به گوش شما نخورد.
پس از برداشتن پانسمان، 2 هفته تا 2 ماه باید از هدبندهای مخصوص و شل استفاده کنید. دلیل این کار این است که فرم گوش شما پس از جراحی حفظ شود. استفاده از هدبند کمک خواهد کرد تا غضروف‌ها به حالت بعد از عمل جراحی زیبایی گوش، سریع‌تر برسد.
دوره نقاهت این عمل بسیار کوتاه است و پس از چند روز می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید اما از ورزش کردن، فعالیت سنگین بدنی و رفتن به باشگاه، استخر و سونا خودداری کنید.