روشهای جوانسازی پوست

 • 17 مرداد 1399

صورت به عنوان اولین و مهمترین تصویری که از یک انسان به نظر ما می‌آید نقش اساسی در جلوه زیبایی دارد. پوست لطیف و شاداب و عاری از لک و جوش و… برای خیلی از خانم‌ها دارای اهمیت است و بر زیبایی و اعتماد بنفس آن‌ها می‌افزاید. به خصوص پوست صورت آنقدر حساس است که باید مثل یک نوزاد کوچک مدام مراقب آن بود!
در این مطلب قصد داریم راجع به بهترین و موثرترین روش‌های جوانسازی پوست برای شما صحبت کنیم. البته راه‌های جوانسازی پوست بسیار متنوع هستند و هرکس باید با توجه به نوع پوست خود و نیازی که می‌بیند راه‌های جوانسازی پوست را امتحان کند. برای مثال جوانسازی پوست با لیزر، تزریق بوتاکس و یا هیدرودرمی و پاکسازی ممکن است برای همه اشخاص در هر وضعیت و سنی مناسب نباشد.
چرا به جوانسازی پوست نیاز داریم؟

شاید برای شما هم سوال شده باشد که اصلاً پیری پوست چیست و چرا ما باید به فکر مراقبت و جوان سازی پوست دست و صورتمان باشیم. برای پاسخ این سوال باید با پوست بدن انسان آشنا شویم.

پوست لایه‌ای بسیار نازک و حساس است که روی بافت‌های چربی و عضلانی بدن ما قرار گرفته است. پوست یکی از بزرگترین اعضای بدن است، بافت زنده‌ای که با ۲ مترمربع سطح در تمام بدن گسترده شده و با مو‌ها و ناخن‌ها تکمیل شده است. پوست انسان درست مثل یک موجود زنده مدام در حال تغذیه و بازسازی و ریزش است. پوست حتی به سبک زندگی ما واکنش نشان می‌دهد. برای مثال دست یک کارگر زبر و زمخت می‌شود تا پوست مقاومت بیشتری داشته باشد. بدن انسان در طول زندگی ۷۰ ساله بیش از ۴۵ کیلوگرم پوست را می‌سازد و دور می‌اندازد. در واقع می‌شود گفت هرماه پوست فرد عوض می‌شود. به همین دلیل در بسیاری از روش‌های جوانسازی پوست روی قدرت ترمیمی پوست و زمان آن هم حساب می‌شود.

پوست ما ۳ لایه اصلی دارد:

 • روپوست (اپیدرم) که لایه نازک‌تر بیرونی است.
 • درم که لایه ضخیم‌تر داخلی است.
 • هیپودرم که پوست را به بافت‌های ماهیچه‌ای متصل می‌کند.

افزایش سن و سال روی همه این لایه‌ها اثر می‌گذارد و آن‌ها را ضعیف می‌کند. در واقع با کهولت سن اجزای پوست تحلیل می‌رود. کلاژن و الاستین دو پروتئین مهم پوست هستند که از ۲۵ سالگی به بعد کمتر ساخته می‌شوند و نیاز به تقویت دارند. پوست از آن چیز‌هایی است که می‌تواند از سبک زندگی ما آسیب ببیند.
نور خورشید، سیگار، ورزش نکردن، تنفس هوای آلوده، تغذیه نامناسب، اختلالات هورمونی و… همه و همه می‌توانند سلامت پوست را تهدید کنند. در عین حال، پوست آنقدر فهمیده و منعطف است که با مقداری توجه و مراقبت بلافاصله جواب می‌دهد و شادابی و طراوت خود را باز می‌یابد. به همین دلیل باید مراقبت و نگهداری، پاکسازی و رسیدگی‌های ویژه شب و روز و تغذیه مناسب پوست را به عنوان برنامه ثابت زندگی در نظر داشته باشیم.

اگر به دنبال بهترین و موثرترین روش جوانسازی پوست هستید باید ابتدا نحوه زندگی خود را بازبینی کنید.

علائم پیری پوست را بشناسید

اصلی‌ترین عوارضی که در اثر گذر سال‌ها و یا مراقبت نکردن از پوست در صورت و گردن و دست‌ها بوجود می‌آید موارد زیر هستند:

1. چین و چروک

بطور معمول از ۲۵ سالگی به بعد خطوط پوست یا خط زمان به تدریج در صورت پیدا می‌شود. این خطوط ناشی از حرکت معمول عضلات هستند:

 • خط پیشانی (خط افقی)
 • خط اخم ابرو‌ها (عمودی)
 • خطوط دور چشم
 • خط خنده (دور لب‌ها)

روش‌های درمان و جوانسازی چین و چروک
جوانسازی پوست با لیزر یکی از روش‌هایی است که برای رفع چین و چروک صورت پیشنهاد می‌شود. همچنین تزریق بوتاکس از روش‌های جوانسازی است که در سال‌های اخیر بسیار رایج شده است. بوتاکس نوعی سم است که سلول‌ها را ثابت نگه می‌دارد. از جدیدترین متد جوانسازی پوست می‌توان به آر اف فرکشنال، لیفت نخ و میکرونیدلینگ اشاره کرد.

2. شل شدن پوست
کاهش میزان کلاژن و الاستین و تحلیل رفتن سطح چربی پوست باعث شل شدن پوست و از دست رفتن حالت جوانی و شادابی آن می‌شود. احتمال افتادگی پوست در زیر چشم، گونه‌ها، پیشانی، زوایای فک و چانه و اطراف لب و بینی و همچنین پوست غبغب و گردن بطور معمول بیشتر است. تحلیل رفتن چربی زیر پوست باعث افتادگی و فرسودگی پوست می‌شود. همچنین کمبود کلاژن خاصیت الاستینه و کشسانی پوست را از بین می‌برد.
روش‌های درمانی برای افتادگی پوست 
برای آگاهی از بهترین روش جوانسازی پوست که مختص پوست شما باشد می‌توانید با مشاور تخصصی خود مشورت کنید.
3. تغییر در لایه‌های پوست
با گذر زمان و از حدود ۳۵ سالگی به بعد سلول‌های پوستی به مرور خشک و ضعیف می‌شوند. حساسیت پوست نسبت به اشعه مضر فرابنفش آفتاب بالاتر می‌رود و در صورت آسیب دیدن پوست، ترمیم آن به کندی صورت خواهد گرفت. خال‌های سیاه، لکه‌های رنگی و جای جوش‌ها به تدریج پیدا می‌شوند و اگر برای پاکسازی آن‌ها اقدامی نکنیم روی پوست مان جا خوش می‌کنند.
نکته‌ای که باید بدانیم اینکه این تغییرات به لایه میانی پوست مربوط می‌شوند. لایه میانی شامل سلول‌های سازنده پوست، غدد چربی، بافت پیوندی با ماهیچه و مکانیزم حفظ رطوبت پوست است. خشکی پوست و از دست رفتن شادابی و طراوت آن در اثر آسیب به همین لایه اتفاق می‌افتد.
جوانسازی پوست با ترمیم لایه‌های پوست
بطور معمول برای نفوذ به لایه‌های عمقی پوست و ترمیم سلول‌های سازنده پوست از روش‌های کم تهاجمی استفاده می‌شود. از جمله این روش‌ها می‌شود به هیدردرمی و پاکسازی، جوان سازی با مزوتراپی و لیپوزوم، پلاسما و تزریق ژل اشاره کرد.
برای مثال در روش مزوتراپی، محلول‌های خاص آمینواسید و ویتامین در لایه میانی پوست صورت تزریق می‌شود. در این تزریق، حبابی حاوی مواد موثر مراقبتی مانند کیوتن، انواع ویتامین‌ها، مرطوب کننده‌ها و تحریک کلاژن سازی وارد لایه میانی پوست خواهد شد.
روش‌های جوان سازی پوست
در یک تقسیم بندی عمومی روش‌های جوانسازی پوست به سه دسته تقسیم شده اند:
 • روش‌های تهاجمی: شامل جراحی پلاستیک، جراحی صورت و زیبایی، کشیدن پوست
 • روش‌های کم تهاجمی: تزریق بوتاکس، تزریق ژل، تزریق چربی و هورمون و هایفوتراپی
 • روش‌های غیرتهاجمی: شامل مراقبت‌های روزمره، ماسک‌های خانگی و گیاهی، کرم‌ها و لوسیون‌های پایه طبیعی و ارگانیک
اگر بپرسید کدام روش از همه بهتر است باید بگوییم بستگی دارد به نوع پوست شما و میزان تقویتی که لازم است انجام شود. در واقع جوانسازی پوست موضوعی منحصر بفرد است و نمی‌شود درباره همه موارد حکم کلی صادر کرد. شما می‌توانید با مشاوره رایگان با متخصصان کلینیک سیب سبز بهترین روش مناسب پوست خود را انتخاب نمایید.
اما توصیه ما این است که بطور کلی تا جای ممکن نباید به سمت روش‌های تهاجمی رفت. به این دلیل که هزینه بالایی دارند، عوارض جانبی و دوران نقاهت عمل‌های جراحی هم کم نیست. نقطه قوت این روش‌ها میزان ماندگاری زیاد آنهاست.
روش‌های کم تهاجمی هزینه کمتری دارند، عوارض آن‌ها محدود است و میزان اثرگذاری شان نیز بسیار بالاست. تا حد امکان باید از روش‌های غیرتهاجمی و شیوه‌های مراقبت طبیعی استفاده کرد.
در این مرکز تخصصی انواع روش‌های درمانی و جوانسازی پوست براساس جدیدترین متد‌ها اجرا می‌شود. ممکن است جوان سازی پوست با لیزر بهترین پیشنهاد برای شما باشد. امکان دارد جوانسازی پوست با RF روی پوست شما بهتر جواب دهد.
روش جوانسازی پوست شما، در اولین جلسه مشاوره با بررسی دقیق شرایط پوست شما تعیین خواهد شد. برای مثال تزریق ژل برای پر کردن خطوط صورت توصیه می‌شود. همینطور تزریق چربی برای افزایش حجم لب. تزریق بوتاکس برای ترمیم خطوط، شکل دادن به ابرو‌ها و فرم دادن به خط لب.
بهترین زمان برای جوانسازی پوست چه موقع است؟
مثل این است که بگوییم چه موقع باید به آرایشگاه برویم! در واقع مراقبت از پوست کاری همیشگی و دائمی است. اگر زیبایی و شفافیت پوست صورت برایتان مهم باشد همیشه به سه مورد توجه خواهید داشت: رژیم غذایی مناسب و مقوی، حفظ شادابی و رطوبت پوست و دوری از استرس و گرفتگی عضلات صورت.
اگر پس از سنین ۳۰ – ۳۵ سالگی چین و چروک و یا لکه‌های پوستی در صورت و دست‌های خود مشاهده کردید بهتر است به مشاور پوست مراجعه کنید. در واقع دهه چهارم زندگی باید جدی گرفته شود به خصوص برای خانم‌ها. رسیدن به سن یائسگی و تغییرات هورمونی روی پوست خانم‌ها اثرات زیادی باقی می‌گذارد.
در این سن خشکی پوست و ازدیاد چین و چروک‌ها بسیار اتفاق می‌افتد. جوانسازی پوست با لیزر، هیدرودرمی و پاکسازی، میکرو نیدلینگ، پلاسما و نخ لیفت صورت و گردن از روش‌های درمانی است که برحسب مورد پیشنهاد می‌گردد. در برخی از افراد نیز تزریق بوتاکس، تزریق ژل و استفاده از روش آر اف فرکشنال ممکن است موثرتر باشد.